Зашто је већина међународних телевизијских канала обуставила емитовање и превод говора председнице Аргентине на седници Генералне скупштине Уједињених нација у Њујорку?
Одговор је једноставан. Кристина Фернандез де Кирхнер је прешла "црвену линију" Сједињених Америчлких Држава и њихових савезника!
Главне тачке говора госпође Кирхнер, објављене су ипак на друштвеним мрежама:
"Овде смо били пре годину дана, када је као" терористички режим "означена влада сиријског председника Асада, а подржали смо "побуњенике" (у Сирији), које сте дефинисали као" револуционаре ".
Данас смо се окупили заједно како би искоренили ове револуционаре за које се испоставило да су терористи.
У прошлости сте уврстили Хезболлах на списак терористичких организација, а то је велика, призната странка у Либану!
Ви сте оптужили Иран да стоји иза експлозије која је уништила Израелски центар АМИА у Буенос Ајресу 1994, иако аргентинска истрага никада није успела да докаже учешће Ирана у том нападу.
Ви сте усвојили резолуцију против Ал-Каиде након терористичких напада 11 септембар Земље попут Ирака и Авганистана разорене су и њихови становници су убијени, док обе земље још увек пате због тероризма!
Показали сте након израелског напада на Газу, када је Израел починио страшне злочине и узроковао смрт многих палестинских цивила, да је ваша пажња усмерена на ракете које су погодиле Израел, а који ниу узроковале никакву штету, ни жртве!
Данас, дакле смо се окупили како би усвојили резолуцију о нашој одговорности и међународној борби против "Исламске Државе Ирака и Леванта", организације која користи подршку савезника великих земаља чланица Савета безбедности Уједињених нација ", рекла је аргентинска председница Кристина Фернандез де Кирхнер и тиме заслужила да се хитно обустави пренос и превод њеног говора у Уједињеним нацијама.
Аргентинска председница Кристина Кирхнер се у свом говору од пре неколико дана усудила рећи чињенице у вези своје земље, односима с Ираном, али и уопштено на Блиском Истоку.
Готово да је настао смак света када се усудила да доведе у питање случај постављања бомбе против Жидовског центра АМИА (које је иначе служило као база за изралеске обавјештајце) у средишту аргентинског престонице. Тада су иранске власти оптужене да су организовале терористички напад. Инцидент је довео до година напетих односа између Аргентине и Ирана, све док на власт у XXI веку на власт није дошао покојни супруг аргентинске председнице, Нестор Кирхнер, који је затражио од Иранаца да заједно раде на решавању случаја.
Аргентина и Иран су се договорили да раде заједно како би решили ту ситуацију, али је одлука лоше примљена од стране Вашингтона и Тел Авива.
У свом говору, Кристина Кирхнер је то навела као случај успешне дипломатије и правосудне сарадње. Осудила је америчко уплитање у целу ствар, рекавши да Вашингтон врши притисак само како би се избегло дипломатско решавање иранско-аргентинске кризе.
Осим тога, напоменула је како су је прошле године, за време неколико састанака аргентинске и иранске делегације, Американци етикетирали као "пријатељицу терористичке државе (Иран)", а сада се Џон Кери састаје са министром спољних послова Ирана без икаквих проблема.
Председнци је посебно истакла да је Вашингтон први противнике сиријских власти и Асада прозвао "борац за слободу", док их данас називају "терористима ИСИИЛ-а". Због тога је оптужила Сједињене Државе да често мењају концепт "пријатеља" и "непријатеља" или "терористи" и "герилац" са релативном лакоћом, зависно о потребама.
Госпођа Кирхнер је такође поновила потребу да Палестина постане пуноправна чланица УН-а као суверена држава (данас само чланица посматрач). Остали аспекти њеног говора су се усредсредили на питање Малвина / Фокланда и спору са Великом Британијом.
Кристина Кирхнер је такође затражила од међународне заједнице да иде дубоко у борби против ИСИЛ-а и Ал-Каиде, али да се иде у саму суштину проблема, те да се пронађу финанансијери и стварне вође тих група.
Изјаве Кристине Кирхнер су посебно важне, јер долазе од стране председнице једног народа који је историјски био под великим утицајем моћних лобија из Вашингтона, а посебно Тел Авива.
Нема сумње да је већ након првих реченица завладала права паника у телевизијским кућама и екипама које су њен "наопак" и "скандалозни" говор преносиле из палате Уједињених нација. Једини излаз је био погасити све камере и правити се да се ништа не дешава, али је садржај ипак изашао у јавност.
Нема коментара:
Постави коментар